تبلیغات
کلاس هنر - تازه‌ترین اثر استاد فرشچیان رونمایی شد

اسلایدشو

تابلوی " ستایش پروردگار " اثر  استاد محمود فرشچیان نگارگر برجسته کشور در موزه اختصاصی این هنرمند  واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار مهر ، این تابلو عصر پنجشنبه 15دی ‌ماه با حضور استاد فرشچیان همچنین مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، مشاور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان و علاقمندان رونمایی شد.در این مراسم فرشچیان گفت: این اثر از آیه شریفه و زیبای "یسبح لله مافی السماوات و ما فی الارض" برگرفته شده و یک سال و نیم برای خلق آن وقت صرف شده است.


www.artmh.tk

http://www.arth.mihanblog.com/

برای خواندن مطالب وتصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید


نگارگر نامی ایران با تاکید به اینکه تاکنون آثارش را تنها به موزه حضرت رضا (ع) تقدیم کرده و خواهد کرد، اظهار داشت: تابلو ستایش پروردگار یک سال در موزه فرشچیان مجموعه سعدآباد به نمایش عموم گذاشته می‌شود و پس از آن به آستان مقدس علی بن موسی الرضا (ع) اهدا خواهد شد.
 
فرشچیان درباره مفهوم این اثر افزود: موضوع و مضمون اصلی این تابلو عبادت و شکرگزاری به درگاه خداوند است. هرکس به گونه‌ای خداوند یکتا را ستایش می‌کند؛ هنرمندان نیز با آثار هنری خود به نوعی عبادت الهی را به نمایش می‌گذارند.
 
او در مورد نحوه برگزاری مراسم رونمایی از این اثر تصریح کرد: این مراسم با همکاری مجموعه سعدآباد برگزار شد و از آنجا که این اثر هدیه‌ای به آستان مقدس امام هشتم (ع) است می‌خواستم که این اثر در ‌‌نهایت سادگی و درویشی و بدون هیچگونه تشریفاتی رونمایی شود و به قول شاعر گرانقدر، شیخ حافظ که می‌گوید: غلام همت آن نازنینم که کار خیر بی‌روی و ریا کرد.
 
آرش لشکری سرپرست مجموعه سعدآباد نیز در سخنانی ضمن تجلیل از مقام استاد محمود فرشچیان گفت: پاسداشت و احترام به هنرمندان بزرگوار کشورمان از جمله استاد فرشچیان که از ستارگان تابناک هنر ایران به شمار می‌آید از وظایف ماست.
 
این مینیاتوریست فرهیخته کشور تاکنون نشان‌های ارزشمند مختلفی همچون نشان درجه یک هنر ایتالیا، تندیس طلایی اسکار ایتالیا، نشان هنر نخل طلایی ایتالیا، تندیس طلایی اروپایی هنر ایتالیا، دیپلم آکادمیک اروپا، دیپلم لیاقت دانشگاه هنر ایتالیا، مدال طلای آکادمی هنر و کار ایتالیا، جایزهٔ نخست وزارت فرهنگ و هنر ایران، مدال طلای جشنوارهٔ بین‌المللی هنر بلژیک و مدال طلای هنر نظامی ایران را کسب کرده است.
 
از دیگر آثار نفیس استاد فرشچیان می‌توان به تابلوهای عصر عاشورا، ضامن آهو، غدیر، پنجمین روز آفرینش و کوثــر اشاره کرد.
 پدر فرشچیان که نماینده فرش اصفهان بود با دیدن استعداد فرزندش، وی را به کارگاه نقاشی استاد حاج میرزا آقا امامی برد.
فرشچیان پس از آموزش نزد استاد امامی و بهادری و دانش‌آموختگی از مدرسه هنرهای زیبای اصفهان، برای گذراندن دوره هنرستان هنرهای زیبا به اروپا سفر کرد و چندین سال به مطالعهٔ آثار هنرمندان غربی در موزهها پرداخت. بنا بر گفته وی در موزه‌های اروپا، اول کسی بود که وارد موزه می‌شد با بسته‌ای از کتاب و قلم، و در نهایت آخر از همه، خود او بود که از موزه خارج می‌شد.
 
پس از بازگشت به ایران، فرشچیان کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای تهران آغاز کرد و به مدیریت اداره ملی و استادی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد.
 
محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهای دوره‌ای و فصلی به ایران دارد.
 
فیلم مستندی نیز با عنوان عشق‌پرداز به کارگردانی محمد هادی کاویانی، با حضور عزت الله انتظامی، پرویز پورحسینی و با صدای زیبا بروفه در نکوداشت او ساخته شده‌است که در آیین رونمایی کتاب پنجم استاد به نمایش در آمد.
 
آخرین و پنجمین جلد از کتاب آثار محمود فرشچیان شامل تازه‌ترین آثار این هنرمند از سوی انتشارات گویا شامل ۱۵۰ اثر نگارگری و طراحی از تازه‌ترین آثار محمود فرشچیان در ۲۵۸ صفحه رنگی با کاغذ گلاسه در سال ۱۳۸۷ منتشر شده است.

 امانت داری و اخلاق مداری

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع  "خبرگزاری مهر"  مجاز است.
 
 
طبقه بندی: تازه‌ترین اثر استاد فرشچیان رونمایی شد، مجسمه های شنی، کلاس هنر،

  • تی وی بانک
  • شهید
  • مهم نیوز
  • جاده ماز